Vasara - patīkams silts gada laiks, kad cilvēki dodas uz vasarnīcām, pavada daudz laika dabā, dārzos, un daudzi ņem līdzi arī savus četrkājainos ģimenes locekļus.
Bet vasara ir lielisks laiks arī kukaiņiem. Piemērām, skudras, kuras var iedzīvoties terasēs, dārzā, pat telpās, var rādīt lielu kaitējumu mājai, dārzam, cilvēku un dzīvnieku veselībai. Dārza skudru kodumi ir sāpīgi un var izraisīt stipras alerģiskas reakcijas, kā arī skudras var pārnesāt bīstamo slimību ierosinātājus. Dārzā skudras paskābina augsnes pH līmeni, kas sagādā nepatikšanās arī dārzniekiem.
Lai cīnītos ar skudrām un citiem kukaiņiem, piemēram, kā prusaki, var nopirkt dažādus līdzekļus, kuru izvēle tirgū ir diezgan plaša.
Bet to sastāvā bieži vien ir insekticīdi no piretrīnu grupas līdzekļiem, piemērām, permetrīns, cipermetrīns, kuri it īpaši ir toksiski kaķiem.
Drīzāk kaķis pats neēdīs indi, bet indes bieži ražo pulveru veidā, un dzīvniekam pastaigājoties, vai guļot apstrādātajās vietās pulveris pielīp pie ķepām, vai apmatojuma, un mazgājoties dzīvnieks var norīt to.
Piretrīnu grupas līdzekļi sastopami arī suņu un citu dzīvnieku pilienu un aerosolu sastāvā pret ektoparazītiem - blusām, ērcēm, kašķa ērcēm u.c. Kā arī ir sastopams ziedēs pret kašķa ērcēm, kuras paredzēti cilvēkiem.
Klīnisku pazīmju izpausmes ātrums un gaita ir atkarīga no tā, cik lielu devu ir uzņēmis dzīvnieka organisms.
Kā pazīmes var būt:
lSiekalošanās;
lGrīļošanās, diskoordinācija un citas neiroloģiskās pazīmes;
lPaplašinātas zīlītes;
lTrīce;
lKrampji (lēkmes);
lApgrūtināta elpošana.
Var būt arī nespecifiskas pazīmes, gremošanas traucējumi, uzvedības maiņa, bezspēks.
Ja ir aizdomas, ka dzīvnieks varēja saindēties ar pret insektu līdzekli, steidzami jādodas uz veterināro klīniku. Jo lielākā deva tika organismā, jo lielāks risks dzīvnieka dzīvībai, kaķiem saindēšanās ar piretrīnu grupas līdzekļiem var būt fatāla.
Prognoze atkarīga no saindēšanas pakāpes, klīniskām pazīmēm un no tā, cik ātri kaķis tika nogādāts uz klīniku.
Parasti, ja palīdzība tika sniegta ātri un mērķtiecīgi, kad uzreiz zināms saindēšanas cēlonis, dzīvnieki pilnībā atveseļojas.
Noslēgumā gribu pateikt, ka uzmanīgi jālieto jebkuras ķīmiskās vielas, uzmanīgi jālasa instrukcijas. Pilienus skaustā pret blusām un ērcēm jālieto pēc noteikumiem, piemēram, daži suņu pilieni var būt bīstami kaķiem. Jebkuras indes pret kaitēkļiem jālieto prātīgi, jāizvieto tur, kur mājas dzīvnieki nevar tikt klāt.
Komentāri
Ierakstīt komentāru