Pāriet uz galveno saturu

Zemādas un ādas jaunveidojumi grauzējiem


 

Žurkām un citiem grauzējiem zemādas un ādas veidojumi ir diezgan aktuālā problēma, un to izcelsme var būt dažāda, attīstīties var arī jebkurā dzīvnieka vecumā.

Žurkām biežākie jaunveidojumu veidi :

Abscesi - zemādas bekteriālā infekcija, kuras rezultātā zemādā uzkrājas strutains materiāls

Piena dziedzeru jaunveidojumi - bieži sastopami nesterilizētām mātītēm. Lokalizējas vairāk cirkšņu vai padušu apvidū.

Papillomas

Bazālo šūnu karcinomas

 

Pelēm:

vAbscesi

vPiena dziedzeru adenokarcinomas

vFibrosarkomas

vPlakano šūnu karcinomas

 

Kāmjiem:

vLabdabīgie vairogdziedzera jaunveidojumi

vMelanomas

vĀdas vēzis (ļaundabīgs)

vAsaru dziedzeru adenomas

vĀdas limfomas

vBazālo šūnu karcinomas

vPlakano šūnu karcinomas


Precīzu diagnozi var noteikt tikai veterinārārsts. Ādas un zemādas veidojumus var diferencēt izmeklējot vizuāli, aptaustot, ka arī veicot nepieciešamās diagnostiskas procedūras:

Rentgens un / vai ultrasonogrāfija - metastāžu kontrolei, ka arī rentgens - kaulaudu  stāvokļa izvērtēšanai, abscesu konstatēšanai.

Adatas aspirātu citoloģiska izmeklēšana

Histopatoloģiskā izmeklēšana

Bakterioloģiska izmeklēšana infekciju gadījumos.

 

Ārstēšana:





Atkarīga no jaunveidojuma veida, metastāzēm, dzīvnieka vispārēja veselības stāvokļa. 


Labākā izvēle - pēc iespējām, ķirurģiska jaunveidojumu un abscesu izņemšana (atdalīšana).


Žurkām - agrīna sterilizācija stipri samazina piena dziedzeru veidojumu rašanas risku.


Medikamentoza terapija - pēc tā, kad veterinārārsts izvērtēs situāciju, tiks nozīmēti pretiekaisuma līdzekļi, atsāpinošie, vai arī antibakteriālie.


Vienmēr jāseko līdzi dzīvnieku labklājībai, turēšanas apstākļiem, turēšanas telpas mikroklimatam, temperatūras režīmam.

 

 Guļvietām, barībai un ūdenim jābūt ērti sasniedzamiem, lai samazinātu traumatizācijas risku. Būris nedrīkst būt pārpildīts ar dzīvniekiem, vietai jābūt pietiekoši daudz, nedraudzīgi dzīvnieki jātur atsevišķi.

 

 Novājinātiem, atūdeņotiem un nestabiliem dzīvniekiem jānodrošina pastiprināta aprūpe, piespiedu barošana, dzirdināšana, būra interjera reorganizācija atbilstoši dzīvnieka vajadzībām.

 Vizīti pie veterinārārsta atlikt nedrīkst, jo grauzējiem ir ļoti ātra vielmaiņa, un jaunveidojumi ātri attīstās un palielinās, kas var sagādāt dzīvniekam ciešanas un sāpes. Jo ātrāk problēma tiks konstatēta, jo lielākas iespējas dzīvnieku glābt. 




Komentāri

Šī emuāra populārākās ziņas

VETERINĀRĀ PALĪDZĪBA MĀJAS APSTĀKĻOS

                  Dažādu cilvēku viedokļi par ārstēšanu mājas apstākļos atšķiras, bet arī atšķiras dažādu veterinārārstu servisa kvalitāte un darba stils. Vēlos pastāstīt, kā es strādāju  izbraucot uz mājām, un vai ir racionāli to  darīt mājās. Klīnikā strādāju 14 gadus un manu pakalpojumu kvalitāte ir maksimāli tuvu darbam ambulatorajos apstākļos.  Man ir liela pieredze mazo un eksotisko dzīvnieku ķirurģijā, terapijā   un rentgenoloģijā. Uz mājām izbraucu pēc iepriekšējā pieraksta, bet ne vienmēr ir iespēja atbraukt uz mājām uzreiz. Akūtos un neatliekamos gadījumos vienmēr iesaku braukt uz veterināro klīniku, jo klīnika var nodrošināt daudz vairāk izmeklējumu un veikt dzīvnieka   stāvokļa stabilizēšanu , pie tam arī mājās nav iespējams veikt sarežģītas un lielas operācijas, jo tas ir bīstami dzīvniekam un nekādā gadījumā nav racionālais risinājums. Visbiežāk mājas apstākļos tiek veiktas vakcinācijas, dzīvnieku apzīmē...

Piretrīni - kaķiem bīstamas vielas, kuras satur skudru inde, un ne tikai...

  Vasara - patīkams silts gada laiks, kad cilvēki dodas uz vasarnīcām, pavada daudz laika dabā, dārzos, un daudzi ņem līdzi arī savus četrkājainos ģimenes locekļus. Bet vasara ir lielisks laiks arī kukaiņiem. Piemērām, skudras, kuras var iedzīvoties terasēs, dārzā, pat telpās, var rādīt lielu kaitējumu mājai, dārzam, cilvēku un dzīvnieku veselībai. Dārza skudru kodumi ir sāpīgi un var izraisīt stipras alerģiskas reakcijas, kā arī skudras var pārnesāt bīstamo slimību ierosinātājus. Dārzā skudras paskābina augsnes pH līmeni, kas sagādā nepatikšanās arī dārzniekiem.   Lai cīnītos ar skudrām un citiem kukaiņiem, piemēram, kā prusaki, var nopirkt dažādus līdzekļus, kuru izvēle tirgū ir diezgan plaša. Bet to sastāvā bieži vien ir insekticīdi no piretrīnu grupas līdzekļiem, piemērām, permetrīns, cipermetrīns, kuri it īpaši ir toksiski kaķiem.  Drīzāk kaķis pats neēdīs indi, bet indes bieži ražo pulveru veidā, un dzīvniekam pastaigājoties, vai guļot apstrādātajās vietās pulv...